1 grudnia 2014

Pokochaj siebie #4


Dzisiejszy motyw przewodni to UCZUCIE. Nie chodzi tu o miłość do kogoś itp. Chciałabym, żebyście zwrócili uwagę na chwile, odczuli je zmysłami i całym sobą. Świat stanie się o wiele piękniejszy, gdy zaczniesz zwracać uwagę na kolor, zapach, dotyk...

Często mija ci cały dzień i myślisz o tym, że jest jakiś szary, monotonny. A myślałaś o tym, żeby coś w nim zmienić? Spróbuj zacząć używać swoich zmysłów do lepszego funkcjonowania i odnalezienia tęczowych okularów (różowe mogą nie wystarczyć). 

ZAPACH
Pamiętasz, gdy przychodziłaś do domu, gdy byłaś mała i czułaś rozchodzące się po domu zapachy. Za każdym razem próbowałaś zgadnąć, co to. A teraz? Przeważnie wpadasz do domu, jesz co jest i tyle z tego było. A spróbuj zacząć nad tym myśleć, szczególnie, że zbliżają się święta i coraz więcej pięknych zapachów będzie roznosić się po całym domu. Zapal sobie zapachową i poczuj się jak w sadzie lub w innym miejscu, które lubisz. 

BARWA
Na dworze jest szaro i ponuro. Wprowadź kolor do domu. Zawieś pomarańczowe zasłony w oknach, czy jakie ci tam pasują. Zrób kwiaty z bibuły i ułóż w wazonie. Połóż na stół obrus, który nie jest biały. Twierdzisz, że jest szaro? Załóż różowy szalik, do karne kurtki. Nie kupuj kolejnego szarego płaszcza, tylko czerwony, tak o! Zacznij zauważać kolory, które mijasz. Uwierz mi, że jest ich wiele, nawet teraz. 

SMAK
Codziennie te same kanapki na śniadanie? Pijesz tylko herbatę w jednym smaku, a na obiad codziennie gotujesz ziemniaki? Nic dziwnego, że twoje życie pozbawione jest smaku. Próbowałaś zrobić coś nowego? Ja na przykład, wzięłam kiedyś do szkoły, zamiast chleba, michę sałatki owocowej. A do popicia, koleżanka przyniosła kakao. Można? Można. Zacznij robić różnorodne obiady, kolacje i śniadania. Wypróbuj kilka nowych smaków. 

DOTYK
Zastanów się, co odczuwasz, gdy ktoś cię dotknie w dłoń, w policzek, gdy cię przytuli lub pogłaska. Miło, prawda? Dlaczego więc ciągle chowasz ręce do kieszeni, unikasz innych, życzliwych osób? Spróbuj się do kogoś uśmiechnąć. Działą to prawie, jak czuły dotyk. Ale spróbuj też dotknąć swoich gładkich nóg, satynowej piżamki itp. Poczuj, jakie to jest. Zamknij oczy i spróbuj sobie coś wyobrazić, jakąś miłą chwilę. Od razu lepiej, prawda?

DŹWIĘK
Słyszysz muzykę w autobusie. Jeśli jest w innym języku, nie rozumiesz jej lub po prostu nie chcesz wgłębiać się w tekst, spróbuj posłuchać melodii. Dopowiedz sobie sama słowa i pomyśl, co wtedy czujesz. Stwórz własną historię. Gdy idziesz miastem i słyszysz hałas, pomyśl, co się dzieje w twoim otoczeniu. Nie patrz na to, tylko posłuchaj. Wyobraź sobie, jak dziecko, które krzyczało chwilę wcześniej, cieszy się na widok mamy, gdy przyjdzie po nie do przedszkola.

Czy naprawdę aż tak trudno jest coś poczuć? Niby to takie proste, używamy zmysłów codziennie, ale jednak nie we właściwy sposób, nieświadomie. Spróbuj od tej chwili pokochać swoje życie za pomocą zmysłów. 

2 komentarze: