25 marca 2015

Niepełnosprawność pokarmowa


W poniedziałek w naszej bibliotece twardogórskiej odbył się wykład pani psycho-dietetyk. Na początku mama się śmiała, że idę, i że zaraz będę na diecie. Ale tu nie chodziło o odchudzanie. Co to, to nie. Nauczyłam się sporo o nietolerancji żywności. 


Zacznijmy od początku. Co to jest alergia, chyba każdy wie. Jednak, tak dla przypomnienia i porównania napiszę i o tym. Jest to nadmierna reakcja immunologiczna organizmu, który, po spożyciu danego pokarmu, zaczyna wytwarzać przeciwciała. Jest to bardzo szybka reakcja, która może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Zaś nietolerancja jest to atak immunotoksyn na organizm. Są to kompleksy utworzone z przeciwciał IgG i fragmentów białek pokarmowych. Reakcją organizmu mogą być stany zapalne. 

Proces zapalny może być uogólniony lub miejscowy. Może on prowadzić między innymi do migreny, depresji, niepokoju czy otyłości. Ta ostatnia jest bardzo ciekawa. Mimo, że człowiek jest otyły, to może być jednocześnie niedożywiony. Niedożywienie to jest w stadium komórkowym. Dlatego choroba może prowadzić do otyłości, ale także nadmiernego wychudzenia organizmu. Jak np. celiakia, czy nietolerancja glutenu. 

Celiakia to choroba trzewna, która polega nie "upośledzeniu" jelit i zmniejszeniu ich powierzchni, przez co pojawiają się problemy z przyswajaniem pokarmu. Może ona prowadzić nawet do śmierci. 

A teraz kilka faktów:
- 17 mln Europejczyków na alergie pokarmowe;
- najczęstsze alergeny to: mleko, jaja, orzechy, mleko, gluten;
- w ostatnich latach ilość alergii wzrosła dwukrotnie;
- pokarm może prowadzić do chorób psychicznych, a raczej jego nietolerancja;
- skutki nietolerancji pojawiają się po 7-72 godzinach i przeważnie nie są kojarzone z pokarmem;
- czasem przez bardzo długi okres życia nie obserwujemy objawów;
- 23 tys. Polaków ma z tym problem;
- różnorodna dieta może zapobiec alergii;
- nie wolno samemu przechodzić na dietę (np. bezglutenową), należy to zrobić po badaniach;
- eliminacja niektórych pokarmów z naszego jadłospisu może przynieść duże zmiany, które będą korzystne dla zdrowia i samopoczucia;
- jedzenie przez dzieci tylko posiłków płynnych (np.bardzo długie picie kaszki) może prowadzić do wad wymowy. 

Te, i wiele wiele innych rzeczy dowiedzieliśmy się z wykładu. 

Co, gdzie, jak? 
- badanie na IgE - testy skórne, których efekty widać od razu, mogą być niebezpieczne ze względu na reakcję alergiczna; na takie badania można się dostać przez skierowanie do specjalisty;
- badanie na IgG - testy z krwi, które zostają przeprowadzane w laboratorium, polegają na wykrywaniu różnych czynników powodujących nietolerancję; niestety takie badania kosztują (jak się dowiedziałam, najtańsze 550 zł). 

Znane diety:
- wegetarianizm - niejedzenie mięsa;
- weganizm - niejedzenie produktów pochodzących od zwierząt oraz ich przetworów; 
- Row Food  - surowa dieta, polega na jedzeniu tylko i wyłącznie surowych owoców i warzyw. 

Przechodząc na dietę, trzeba pamiętać o tym, że np. nie jedząc mięsa, trzeba dostarczyć białka, żelaza itp. z innych źródeł i zbilansować wszystko. Ale najlepiej korzystać z diet, gdy trzeba, po badaniach. 

2 komentarze:

  1. Bardzo przydatny post. Ja niestety mam alergię na siarczyny w winie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja na razie nie mam, ale nigdy nic nie wiadomo..

      Usuń