24 maja 2015

Mroczny zakątek gdzieś w środku serca...O książce Gillian Flynn dowiedziałam się już jakiś czas temu, czytając jej recenzję. Od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać, ale nigdy nie miałam okazji jej wypożyczyć. Jednak znalazła się w moich rękach, więc teraz, z czystym sercem, mogę przedstawić wam tę książkę. 


Cała opowieść zaczyna się rymowanką, która przedstawia pokrótce plan historii. 

Długi żywot mógł wieść Dayów cały klan,
Lecz Benowi odbiło i zmienił losu plan.
Nagle zapragnął Szatana mrocznej mocy,
Więc zabił swą rodzinę pewnej strasznej nocy...

Całości pisać nie będę, by zachęcić bardzie do przeczytania. W akcji przeplatają się dwie sfery czasowe: współczesność i 1985 rok. Każdy z rozdziałów opowiada inna osoba. Współcześnie - Libby Day, a przeszłość - jej matka i siostry. 

Ale o co chodzi w całej tej historii? 

Dokładnie o początek rymowanki. Nastoletni Ben zabija pewnej nocy całą swoją rodzinę - dwie siostry i matkę. Przeżyła tylko Libby, która współcześnie trafia na pewnego człowieka z dziwnego stowarzyszenia. Dzięki niemu powoli zaczyna dociekać prawdy o tamtym strasznym dni, o którym wspomnienia nazywa właśnie "Mrocznym Zakątkiem". 

Według jej pierwotnych myśli, to Ben wymordował rodzinę, jednak ślady pokazują całkiem inny trop. Libby, tylko i wyłącznie dla pieniędzy, spotyka się z ludźmi, którzy mieli znaczenie ponad dwadzieścia lat wcześniej: z ojcem, dziewczyną Bena oraz jego kolegą. Dowiaduje się o każdego z nich, że to nie Ben popełnił przestępstwo. 

A co jeśli morderca nie był jeden? A może miał całkiem inne motywy, niż ofiara w imię Szatana? O tym i wielu innych aspektach życia biednej rodziny na farmie dowiecie się, po przeczytaniu książki Gillian Flynn. 

2 komentarze: