28 maja 2015

Pozycje w jodze


Pozycje w jodze to asany i choć sama nazwa odnosi się do siedzenia, nazywa się tak nawet pozycje stojące czy odwrócone. 2000 lat temu wielki mistrz jogi powiedział, że dobra pozycja ma dwie zasady: musi być stabilna oraz kojąca. A co ja mam na ten temat do powiedzenia po 2000 tysiącach lat? 


Zgadzam się z nim całkowicie, ponieważ joga ma być przyjemnością i relaksacją. A jakżeby to zrobić, gdyby pozycja była niewygodna, chwiejna, mało stabilna i gdybyśmy musieli skakać z nogi na nogę, by cokolwiek zrobić? Właśnie - byłoby okropnie. Nie byłoby to ani przyjemne, ani relaksujące. Chyba, że ktoś lubi chwianie się jak chorągiewka na wietrze. 

Do stabilnej pozycji droga prowadzi poprzez umysł. To od niego trzeba zacząć, by podołać zadaniu. Uspokój się, wycisz i zacznij myśleć pozytywnie. Niespokojnemu człowiekowi trudno zachować stabilność, ponieważ może być ona odwzorowaniem charakteru - będą chwiejnym emocjonalnie - będziesz chwiejny fizycznie. Wyciszenie... Wyobraź sobie spokojną muzykę, wszystko ma w niej swoje miejsce, a ty masz ochotę odpocząć. Wybuchowa piosenka zachęca do skakania i szalenia, a to nie jest istotą jogi. Tak więc - wycisz się i bądź jak spokojne nuty, jak spokojna rzeka. Myśl pozytywnie, ponieważ negatywne myśli biegną przez ciebie o wiele szybciej i zakłócają twój wewnętrzny spokój. 

Jeśli już zastosowałeś się do porad - teraz tego spróbuj. By zachować równowagę, patrzy w daleki punkt. Skup się na nim, nie ruszaj się i myśl tylko o nim. To pomoże ci zachować stabilność, ponieważ, będąc zajętym czymś innym - nie będziesz się rozpraszać myślami o "niestabilności" lub "nie-podołaniu-zadaniu". 

Pozycja ma także koić, czyli sprawiać przyjemność, relaksować. Jednocześnie nie może być nudna i zniechęcająca. Kojąca pozycja zwiększa poczucie wewnętrznej przejrzystości - sattwę. Nie jest to wymuszony relaks, ponieważ sattwa jest połączona z radością, nie przymusem i poczuciem obowiązku. Połącz swoje ciało z duchem. Staraj się być jednością przy każdej asanie i staraj się wniknąć wgłąb siebie. Wtedy tylko znajdziesz poczucie pełnej równowagi. 

Teraz już wiesz, jaka powinna być dobra pozycja. Nie ma perfekcyjnej, ani idealnej. Dla każdego jest ona inna. Dla jednych może być to leżenie w jakiś sposób, a dla innych stanie na głowie - wszystko zalezy od człowieka, od tego, co wpływa na jego radość, poczucie spełnienia i relaksu oraz sattwę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz