8 lipca 2015

Joga: Główne zasadyDziś chcę wam pokazać główne zasady jogi i odrobinę je omówić. Myślę, że dzięki temu odkryjecie, że być może jest to jednak aktywność dla was. 


  • W jodze nie ma współzawodnictwa - jest to całkowicie indywidualny sport, w którym nie można porównywać siebie do innych, czy robić czegokolwiek na siłę. Należy być cierpliwym i myśleć o tym, że kiedyś dojdzie się do wymarzonego punktu, ale wiadomo: na to trzeba bardzo dużo czasu. To, że ktoś przychodzi pierwszy raz na zajęcia, czy chwali się czymś, nie znaczy, że ty na siłę także masz to robić. Tu nie ma lepszych i gorszych - każdy ma szansę, ale nie należy jej przyspieszać. 
  • Powoli wchodź w pozycje i wychodź z nich - nie wolno przyspieszać. Joga to spokojna aktywność, do której trzeba wiele cierpliwości. To nie bieganie, w którym liczy się szybkość. Jeśli masz mało czasu - zrób mnie ćwiczeń, ale poprawnie i spokojnie. Lepiej tak, niż zbyt wiele w zawrotnym tempie. 
  • Stosuj jogiczne oddychanie w trakcie ćwiczeń - po to ono jest. Zostało one stworzone specjalnie na potrzeby jogi i jest do niej odpowiednio przystosowane. Przypominam: Wdech, pauza, dłuuuuugi wydech i pauza. 
  • Stawiaj sobie wyzwanie, ale nie rób nic na siłę - nie jesteś masochistą, więc nie zadawaj sobie bólu. Postanów sobie coś, ale daj sobie na to czas. Pamiętaj też, że to nie jest jak ze zwykłymi zadaniami: planuję, że zrobię kwiat lotosu 15 sierpnia. Jest 14 to na siłę przyspieszę i się nauczę. Nie da się tak. Jeśli widzisz, że dalej nie potrafisz, daj sobie jeszcze więcej czasu. 
  • Ćwicz delikatnie, płynnie wchodź w pozycje po kilka razy, zanim zostaniesz w niej na dłużej - wszystko po to, by przygotować ciało do głębokiego rozciągnięcia.
To chyba na tyle. Macie coś do dodania? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz