15 lipca 2015

Joga: wyrozumiałe kończynyWiele osób nie chce zaczynać ćwiczyć jogi, ponieważ nie są wystarczająco rozciągnięci i giętcy. Jednak nie w tym rzecz, by już na początku przygody z tym "sportem" potrafić wszystko. Gdyby było tak, że każdy wszystko potrafi, czy nie byłoby nudno? 


Czym są wyrozumiałe kończyny? To nic innego, jak nieznaczne uginanie rąk i nóg w celu wykonania poprawnej funkcji pozycji. 

A bardziej po ludzku? Chodzi o to, by zacząć pozycję od łatwiejszej, ułatwionej (to lepsze słowo). Weźmy jako przykład skłon z sekwencji powitania słońca. Niewielu ludzi potrafi wykonać go w ten sposób:

http://s54.mindvalley.us/portalyogi/media/images/joga-na-bol-plecow.jpg

Dlatego na pomoc przychodzi nam tu lekkie ugięcie nóg. Dzięki temu rozciągniemy plecy tak, jak wymagane jest to w pozycji. Nie utracimy nic, a zyskamy brak zerwanych ścięgien, do czego mogłoby dojść przy zbyt mocnym wysiłku, "bo przecież muszę to zrobić". 

W miarę upływu czasu staniemy się bardziej elastyczni i coraz mniej będziemy uginać kolana, tylko po to, by dojść do perfekcji, czyli wykonania pozycji z obrazka. Być może miną miesiące, lub lata, ale na pewno kiedyś się uda. Nie warto się zniechęcać, ponieważ wielu mistrzów jogi doszło do sukcesu, ponieważ byli oni dla siebie wyrozumiali oraz cierpliwi.


Próbowaliście już wyrozumiałych kończyn? Czy tak nie jest łatwiej? :)


przypominam o profilu na Fb: https://www.facebook.com/zaprojektujswojswiat

8 komentarzy:

 1. znasz jakieś kanały na yt z jogą, takie z filmikami dla początkujących? :)
  blog: optymistka. | fanpage

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze to nie. Ćwiczę a aplikacją Yoga - tam są wszystkie asany, z podziałem na stopnie zaawansowania, rodzaj. mi bardzo odpowiada. Chyba też są tam filmiki :)

   Usuń
 2. wow, może kiedyś spróbuję :) oby mi tylko coś nie trachnęło w plecach :P :P
  http://loveecosmetics.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. po to są wyrozumiałe kończyny - by uniknąć kontuzji :)

   Usuń
 3. Super ;p ja się rzadko rozciągam a kiedyś nie miałam z tym problemu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja ćwiczę jogę dwa razy dziennie codziennie :)

   Usuń