19 sierpnia 2015

Joga: podczas okresu


Dziś chcę poruszyć temat ćwiczenia jogi w trakcie miesiączki. Niestety, my kobiety, musimy czasem odpuścić lub przystopować w Te dni. Czy z jogą jest tak samo? A może można ćwiczyć w trakcie? Z MOICH OBSERWACJI

Z tego, co gdzieś kiedyś czytałam, nie powinno ćwiczyć jogi w trakcie okresu. Ale powiem tak, jeśli lubisz rozkładać nogi i ci to nie przeszkadza w Te dni - śmiało, możesz ćwiczyć. W takim wypadku żadne ćwiczenia nie będą uciążliwe ani krępujące. 


Jeśli zaś tego nie lubisz, mogę zaproponować ci kilka asan, które będziesz mogła wykonać. Są to pozycje siedzące ze złączonymi nogami, stojące, typu pozycja góry. Wszystkie wygięcia w przód i w tył - lepiej delikatniejsze. Myślę, że spokojnie da się wykonać taki trening i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. 

Najgorzej jest, jeśli czujesz, że w Te dni "umierasz". Ja tak mam. I zawsze planuję, że mimo wszystko poćwiczę, ale nic większego z tego nie wychodzi. Dlatego odpuszczam. Z drugiej strony jednak mogłabym ćwiczyć oddechowe asany, albo takie w miarę lekkie, najlepiej na leżąco. 

Jak widzicie, ćwiczenie jogi w Te dni zależy tylko od naszych upodobań i dosłownie wszystko da się pogodzić. Należy tylko myśleć przy tym, by się nie przeciążyć. 


OKIEM SPECJALISTÓW

– W czasie menstruacji wydalane są toksyny z organizmu, w pozycjach odwróconych ten proces jest zaburzony – pierwszej w miarę konkretnej odpowiedzi udzieliła mi Lila Kirtana, nauczycielka Australii, która spotkałam na kursie instruktorskim w Indiach.

– Czas menstruacji to dla kobiety czas szczególny, często związany z większym lub mniejszym dyskomfortem, który należy uszanować łagodniejszą niż zwykle praktyką – przekonuje Kasia.

„Nie znam badań, które potwierdzają, by unikać inwersji w czasie menstruacji, a ponieważ każda kobiet inaczej odczuwa menstruację i cykle mogą się różnić między sobą, uważam, że każda jest odpowiedzialna za swoje decyzje” – pisze Benagh. – Zwróć uwagę, jak się czujesz w inwersjach (a tak naprawdę we wszystkich asanach) w czasie okresu. Krótkie stanie na głowie może być w porządku, a dłuższe już nie. A być może wygięcia do tyłu i skręty mają wpływ na twoją menstruację.”

Cytaty pochodzą z TEJ strony. 

2 komentarze: