17 czerwca 2016

Czy logiczne myślenie jest ważniejsze niż wyuczona wiedza?


Ile razy uczyłeś się na pamięć mnóstwa informacji, a gdy przychodziło co do czego - trudne pytanie, zadanie, które zostało inaczej sformułowane - nie potrafiłeś sobie z tym poradzić i tej wyuczonej wiedzy wykorzystać. Nagle zapominałeś wszystko i nie byłeś w stanie wybrać dobrej odpowiedzi lub jej udzielić. To dlatego, że nie myślałeś wtedy logicznie. Nie łączyłeś faktów i nie potrafiłeś sobie dopowiedzieć czegoś w inny sposób, gdy brakło ci wyuczonego słowa.


Z doświadczenia wiem, że można się uczyć na logikę, nie na pamięć. Wykorzystuję to każdego dnia, gdy uczę się do szkoły lub dla siebie. Staram się to tłumaczyć innym, ale nie każdy potrafi to zrozumieć. I nie każdy ma zdolność logicznego myślenia. 

Wiem, że czasem są rzeczy, które trzeba zapamiętać. Nazwy własne. Pojęcia. Ale. Ale można to zrobić w inny sposób, niż ucząc się na pamięć. Można to sobie z czymś po kojarzyć. Utożsamić z jakimś zjawiskiem, porównać. Cokolwiek. Ale wkuwanie na pamięć niewiele daje. Bo jest to według zasady ZZZ - zakuć, zdać, zapomnieć. I niestety dlatego nasza wiedza jest aż tak ulotna. 

Znam osoby, które uczą się wszystkiego, słowo w słowo na pamięć. Gdy muszą iść do odpowiedzi i zapomną  jednego słowa - nie potrafią sobie już poradzić. Wątpią, nie próbują nawet myśleć dalej. A przecież dałoby się to słowo zastąpić innym, albo chociażby opowiedzieć o nim tak, żeby było wiadomo o co chodzi. Można by pomyśleć. A to jest trudne. 

Lepiej przecież uczyć się wszystkiego na pamięć, a potem jak najszybciej zapomnieć. Bo przecież po co sobie głowę zaprzątać? Egzaminy jakoś tam się napisze. A nawet jak nie. Przecież raz można nie zdać... 

A wy jak się uczycie? Na pamięć, czy myśląc logicznie? 

2 komentarze:

  1. Na studiach bardzo często przerabiałam notatki z wykładów na swoje notatki. Robiłam podpunkty, rysunki, skróty. Sens zachowany, ale łatwiej szło się nauczyć :)

    OdpowiedzUsuń