16 września 2016

Capsule Wardrobe: Porządek i organizacja w szafieDziś taki troszkę inny post, ale zachowany w piątkowych ryzach Capsule Wardrobe. Nie będzie dziś o kupowaniu, przeglądaniu, nie-kupowaniu czy wyrzucaniu ubrań. Nie powiem wam też o jakości ani o miejscach, gdzie tą jakość można dostać. Za to pokażę wam, jak uporządkować swoje ubrania, a za razem zorganizować całą szafę. 
Metod jest wiele. Każdy może znaleźć swoją. Są osoby, które lubią mieć wszystko na wieszakach, w szufladach, na półkach, na widoku, schowane... Ile osób, tyle może być pomysłów. Dlatego ja dziś pokażę wam moje metody, a to, czy z nich skorzystacie - to tylko i wyłącznie wasz wybór.

Naprawdę nie będzie pisać kolejny raz o tym, że trzeba przejrzeć wszystkie ubrania i jak to zrobić. Na tym etapie mamy już tę wiedzę, a jeśli nie to odsyłam was do wszystkich poprzednich wpisów o Capsule Wardrobe, które są pod hasłem garderoba

Organizacja i porządek w garderobie
krok po kroku

Na początek należy opróżnić szafę, szuflady i wszystko inne. Chodzi o wszelkie miejsca, gdzie mamy ubrania. Można na tym etapie także zdjąć je z krzesła, łóżka, biurka i wszelkich innych miejsc, gdzie się walają. Do prania należy odnieść wszystko, co brudne. Najlepiej sobie w głowie przeanalizować, ile ubrań czeka na pranie/jest w pralce/schnie. Dzięki temu wszystko dobrze rozmieścimy później. 

Jako drugi krok, a za razem cel, stawiamy sobie wysprzątanie wszelkich miejsc, do których włożymy za chwilę ubrania. No dobrze, nie za taką krótką chwilę, bo jeszcze troszkę nas pracy czeka. 
Myjemy dokładnie wnętrza szafek, szuflad, wieszaki. Można od razu pokusić się o przetarcie mebli z wierzchu. Jak sprzątać - to porządnie. 

Jeśli już udało ci się uprzątnąć wnętrza, czas na to, co do tych wnętrz włożysz. 


Segregujemy! Nie, nie chodzi mi o śmieci. Nie pora teraz na nie. Myślenie o umyciu okien, upieczeniu ciasta, zakupach i wszelkich innych (ciekawszych) aktywnościach pozostawiamy za drzwiami. Do piwnicy. U sąsiada. Na drugim końcu miasta. (Sąsiad na drugim końcu miasta? Serio?)

Porządnie bierzemy się za segregację ubrań. Można to zrobić na kilka sposobów. Moim jest segregacja według rodzaju odzieży. Czyli: koszulki na jedną kupkę, bluzki na długi rękaw na drugą, spodnie na trzecią i tak dalej. Każdy rodzaj ubrania na inną kupkę. Nie przejmuj się bałaganem! Za chwilę będziemy mogły go okiełznać. 

Dobrze, jeśli już widzisz wiele ubrań w wielu kupkach w jeszcze większej ilości miejsc - naprawdę nie myśl o tym, że rok temu miałaś zrobić badania i chyba teraz właśnie w tej chwili przyszła odpowiednia pora. Owszem, badania są ważne, ale to temat na innych post. Na razie nie zaprzątaj sobie tym głowy i popatrz jeszcze raz na bałagan, który zrobiłaś.

A przecież miałaś robić porządek... 

Dlatego teraz do tego wracamy. Weź pierwszą kupkę i ładnie, porządnie, starannie, estetycznie, idealnie wizualnie poskładaj wszystko. Nazwij to jak chcesz, ważne, żeby było równo i estetycznie. Oczywiście składaj tylko ubrania, które wylądują w szafie/szufladzie. Ubrań na wieszaki na razie nie ruszaj.


Weź pod uwagę to, jak chcesz rozmieścić ubrania oraz gdzie mają one leżeć, ile miejsca mogą zająć. Pamiętaj o tym podczas składania. Możesz sobie narysować na kartce plan.

Jeśli masz już wszystko poskładane - możesz zacząć umieszczać to na półkach/w szufladach. Ubrania, które mają wisieć - powieś na wieszakach w szafie. 

Najlepiej, jeśli ubrania poukładane są kolorystycznie - wtedy sprawiają wrażenie większego ładu i porządku. 

Na koniec napawaj się widokiem uprzątniętej szafy.

Pamiętaj, by nie zrobić od razu bałaganu. Daj sobie na to chociaż tydzień. Ciesz się ładnym efektem.

Powodzenia!

4 komentarze:

 1. Ja co miesiąc staram się robić generalne porządki w mojej szafie :) Dzięki temu nei mam niepotrzebnych ciuchów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja staram się odkładać teraz na bieżąco to, co mi nie pasuje ;)

   Usuń
 2. Super blog :D
  Pozdrawiam, http://fejzyn.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń